ATEX Telsizler Nedir?

ATEX telsizler, atmosferde patlamaların meydana gelebileceği potansiyel olarak tehlikeli petrol, gaz, madencilik ve kimya ortamlarında çalışanları korumak için tasarlanmıştır. ATEX sertifikası, bir AB standardıdır (ATmosphères EXplosibles’de kullanılmak üzere tasarlanmış Apareyler) ve radyolar ile aksesuarlar da dahil olmak üzere elektrikli ekipmanların patlamaya neden olabilecek bir kıvılcım gibi bir ateşleme kaynağı sağlamadığından emin olmak için tasarlanmıştır. Bunlar, çalışanları, tesisleri, çevre nüfusu ve genel çevreyi korumak için katı sağlık ve güvenlik kurallarını karşıladıkları için kendiliğinden güvenli telsizler olarak bilinir.

ATEX telsizler, standart su geçirmez ve sağlam telsizlerden farklı özelliklere sahiptir. Normal koşullar altında, yakıt, lif, toz ve gaz gibi tehlikeli malzemeleri ateşleyecek yeterli elektriksel veya termal enerjiyi serbest bırakmazlar.

Telsizin her bir elemanı, piller, devre kartları, kasa ve antenler dahil olmak üzere olabildiğince güvenli olacak şekilde tasarlanmıştır, kalkanlı bağlantılar ve anti-statik kabuklar ile.

ATEX Uyumluluğu

Bir telsizin ATEX standartlarını karşılaması için aşağıdaki hususları sağlaması gerekir:

  • Cihazlar, +45°C’den -20°C’ye kadar olan aşırı sıcaklıklara dayanabilme yeteneğine sahip olmalıdır.
  • Cihazlar ayrıca kuma, toza (metal tozu dahil), yağ/yakıta, kimyasallara ve suya karşı dayanıklı olmalıdır.
  • Cihazlar, güvenilirliklerini sağlamak için ani sıcaklık değişikliklerine dayanma yeteneği (termal şok direnci) ve sıcak ve soğuğun dönüşümlü etkilerine (termal döngü direnci) karşı direnç açısından kapsamlı bir şekilde test edilmelidir.
  • Ekipman ayrıca darbelere ve düşmelere karşı dayanıklı olacak kadar sağlam olmalıdır. Bu nedenle, yüksek seviyede IP ve MILSTD (askeri standart) koruması gereklidir.

Hytera, ATEX standartlarını karşılayan ve aynı zamanda patlamaya dayanıklı telsizler olduklarını belgeleyen IECEx standartlarına da uygun olan, kendiliğinden güvenli DMR ve TETRA iki yönlü telsizler sunar. ATEX telsiz serimiz, Bölge (veya 20), Bölge 1 (veya 21) ve Bölge 2 (veya 22) gibi alanlarda çalışabilen modelleri içerir. Bunlar, itfaiyeciler ve petrol ve gaz, petrokimya, madencilik ve işleme ve imalat endüstrilerinde çalışanlar; örneğin un ve toz gibi, için mükemmel, sağlam, güvenilir ve kendiliğinden güvenli iletişim cihazları sağlar. Ayrıca, tehlikeli sıvıların veya gazların kullanımı veya depolanması ile ilgili işlerde, benzin istasyonlarında, havaalanlarında, limanlarda ve etkinliklerde de idealdirler.

ATEX Sertifikalı Telsizler

PD715 Ex ve PD795 Ex el telsizleri, DMR için açık ETSI standardına, Avrupa ATEX Yönergelerine, FM standardına ve piyasadaki lider performans için IEC standardına uygunlardır. Tüm ATEX telsizleri, düşmelere, termal şoka ve titreşime karşı direnç için MILSTD-810 C/D/E/F/G sertifikalıdır ve toz ile nem koruması için IP67 derecesine sahiptir. Kolayca tanınabilir, sağlam tasarım, patlayıcı gazların ve yanıcı tozların olası olduğu tehlikeli ortamlarda bile güvenilir iletişim sağlar.

PD715Ex – ib ATEX Sertifikalı Telsiz

PD715Ex, yüksek veya anormal derecede tehlikeli maddelerin bulunduğu Kendiliğinden Güvenli Bölge 1 ve 2 alanlarında kullanım için ib sertifikalı bir ATEX DMR telsizidir. Hem telsiz hem de pil, iç bağlantıları gaz ve toz parçacıklarından koruyacak şekilde kapsüllenmiştir. Güvenliği tehlikeye atmamak için uyumlu olmayan pillerin ve aksesuarların bağlandığında bir alarm tetikleyeceği anlamına gelen bir güvenlik önlemi tasarımı da bulunmaktadır. Pil, çarptığında veya düştüğünde kontakların ayrılmasını ve maruz kalmasını önlemek için patentli bir pil kilitleme sistemi ile korunmaktadır.

PD715Ex, iletişim özellikleri açısından da zengindir. DMR teknolojisi, telsizin geleneksel analog, Dijital DMR modu veya MPT, XPT ve DMR trunk radyo kurulumları için maksimum çok yönlülük ve diğer cihazlarla uyumluluk sağlayarak çalışmasını sağlar. Bu, olağanüstü ses kalitesi ve gürültü iptali ile sonuçlanır, böylece kullanıcılar gürültülü ve sert ortamlarda bile duyulabilir.

PD795Ex ATEX DMR telsizi de ib sertifikalıdır ve PD715Ex ile aynı şekilde FM standartlarına ve IP67 derecesinde toz ve suya karşı koruma sağlayan IEC standartlarına da uygundur. PDC795 Ex, ayrıca 1 kg’lık bir çekiçle vurulsa bile dayanabilen, çizilmeye dayanıklı bir kaplama ile korunan Yüksek dayanımlı bir LCD ekrana sahiptir. Ekran, düşük ışık durumlarında kolayca görülebilir ve kullanımı kolay bir menü içerir. Kompakt ve büyük dokulu tuşlar, eldivenle, karanlıkta ve tek elle kullanılabilir, üstte acil durumları bildirmek için adanmış turuncu bir acil durum butonu bulunur.

PD795Ex (ib)

ATEX DMR TELSİZİ

PD795Ex ATEX DMR telsizi de ib sertifikalıdır ve PD715Ex ile olduğu gibi FM standartlarına ve toz ve suya karşı IP67 derecesinde koruma sağlayan IEC standartlarına da uygundur. PDC795 Ex, ayrıca 1 kg’lık bir çekiçle vurulsa bile dayanabilen, çizilmeye dayanıklı bir kaplama ile korunan yüksek dayanımlı bir LCD ekrana sahiptir. Ekran, düşük ışık durumlarında kolayca görülebilir ve kullanımı kolay bir menü içerir. Kompakt ve büyük dokulu tuşlar, eldivenle, karanlıkta ve tek elle kullanılabilir, üstte acil durumları bildirmek için adanmış turuncu bir acil durum butonu bulunur.

PD795Ex telsizin işçi güvenliği özelliklerinden bir diğeri, kullanıcının anormal bir şekilde hareketsiz kaldığı durumlarda uyarı veya alarm tetikleyen yalnız çalışan izlemidir. Adam düşme özelliği, bir telsizin belirli bir açıdan fazla eğildiğini algılayarak kontrol odasına uyarı gönderir; bu, düşmüş, yaralanmış veya bilincini kaybetmiş işçileri tespit etmeye yardımcı olur.

PD795IS (ia)

EN YÜKSEK DERECEDE ATEX SERTİFİKASYONU

PD795IS ATEX telsizi, sürekli olarak çok yüksek düzeyde tehlikeli maddelerin bulunduğu bölge 0 ortamlarında kullanım için ‘ia’ en yüksek derecede kendiliğinden güvenlik sertifikasına sahiptir. Bu Bölge 0 ATEX alanları, uzun süreli patlayıcı karışık gazların bulunduğu ortamları, örneğin kömür madenleri, enerji istasyonları ve metan tesislerini içerir. PD795IS, iç devreleri sıvı, yanıcı toz veya patlayıcı gazın nüfuzuna karşı üçlü koruma sağlayan silikon kapsülleme teknolojisi dahil yenilikçi tasarım çözümleri sayesinde ‘ia’ sınıflandırmasına ulaşan dünyadaki ilk DMR el telsizlerinden biridir. IP67 dereceli su geçirmez ve toz geçirmez kapağı toz nüfuzunu durdurur ve telsizin 1 metre derinliğindeki suya 30 dakikaya kadar dalmasına dayanmasını sağlar. Ekran ve tam tuş takımı, metin mesajlaşması, programlanabilir kısayollar ve bildirimlerin gönderilmesi ve alınması gibi işlevselliği kapsar, uzun vardiyaları eşlik etmek için 17 saate kadar pil ömrü sunar.

PT790Ex (ia)

KENDİLİĞİNDEN GÜVENLİ TETRA TELSİZ

PT790Ex, patlayıcı gaz ve toz bulunan en tehlikeli ortamlarda bile ia seviyesinde kendiliğinden güvenlik sağlayan bir TETRA çift yönlü telsizdir. PT790Ex, TETRA ses ve veri hizmetlerini Trunked veya Doğrudan modda (TMO veya DMO) güvenli bir şekilde sunmanın yanı sıra, maksimum bağlantı için GPS, GLONASS ve Beidou izleme desteği sağlayan GNSS özelliklerine de sahiptir. Gelişmiş iletişim özelliklerine ek olarak, PT790Ex, hataları en aza indirmek için korumalı PCB, patentli bir pil mandalı tasarımı ve toza ve suya karşı IP67 dereceli su geçirmezlik özelliklerine sahip gelişmiş bir özellik setine göre inşa edilmiştir.

ATEX Telsiz Aksesuarları

ATEX telsizlerin işlevselliğini genişletmek, durumlara uyum sağlamak ve operasyonları ölçeklendirmek için çeşitli kendiliğinden güvenli aksesuarlar mevcuttur.

Kendiliğinden Güvenli Döner Kulaklık, Mikrofon ve PTT kontrolleri, gizli iletişim sağlar ve dinlerken ve alırken arka plan gürültüsünün giderilmesine yardımcı olur.

Deri taşıma kılıfı, telsizin boynunuzda veya bir kemer üzerinde, döner klips ile taşınmasına olanak tanır, telsizi kuru ve kolay erişilebilir tutar.

Downtime’ı en aza indirmek için ek pil satın almak mümkündür, bu piller 1800mAh kapasiteye sahiptir ve orijinal pillerle aynı kendiliğinden güvenli prensipleri benimser. Bu piller, piller veya telsizler için şarj ünitelerimiz kullanılarak şarj edilebilir, bu sayede altı telsiz / pil aynı anda şarj edilebilir.

Diğer IP67 Uyumlu Su Geçirmez ve Ağır Hizmet Telsizleri

ATEX telsizler, en tehlikeli ortamlar için uzman cihazlardır ve endüstriniz veya uygulamanız için ATEX sertifikalı bir telsize ihtiyacınız olmayabilir. Elementlere dayanacak şekilde tasarlanmış sağlam, toz geçirmez ve su geçirmez telsizler, vücut kameraları ve PoC (Push-to-Talk Over Cellular) el cihazları sunuyoruz. İşte en popüler su geçirmez ve sağlam çift yönlü telsizlerimizden bazıları.

Fiyat Teklifi İçin İletişime Geçin

İletişime Geçin